Ağdam rayonunun Xıdırlı kəndi şərqdən Tərtərçay sağ su kanalı, cənubdan Ağdam şəhəri və Ağdam dağüstü park, qərbdən isə Respublika əhəmiyyətli yol ilə əhatə olunub.
Xıdırlı kəndi 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuşdur. İkinci Qarabağ müharibəsində ordumuzun şanlı qələbəsindən sonra 2020-ci il noyabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Rusiya Federasiyasının Prezidenti və Ermənistanın Respublikasının baş naziri tərəfindən imzalanmış üçtərəfli bəyanata əsasən Ağdam rayonu 20 noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan silahlı qüvvələrinin nəzarətinə keçmişdir.
Ağdam şəhərinin mərkəzindən 3 km məsafədə yerləşən Xıdırlı kəndində 5990 nəfərin (1500 ailə) məskunlaşması üçün layihələndirilən ümumi ərazi 418 hektardır.
Layihəyə əsasən ərazidə mövcud istifadəyə yararsız tikililər sökülərək yerində müasir “ağıllı kənd” salınması nəzərdə tutulur. Kəndin layihələndirilmə işləri mərhələli şəkildə aparılacaq. Burada məskunlaşacaq əhalinin yaşayış yükünü nəzərə alaraq məhəllələrin salınmasının birinci mərhələsi üçün 160 ha torpaq sahəsi ayrılıb.
Birinci mərhələdə kəndə 2951 nəfərin köçürülməsi üçün 719 fərdi ev inşa ediləcək və Xıdırlı kəndində əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi üçün hər cür şərait yaradılacaq. Mədəniyyət və əyləncə mərkəzləri, dini, xidmət, kommersiya müəssisələri, iqtisadi inkişaf obyektləri, təhsil, idarəetmə və kənd təsərrüfatı sahələri üzrə ümumilikdə 2595 nəfərin işlə təmin olunması nəzərdə tutulur.

Khidirli village in the Aghdam region is surrounded by the Tartarchay right water channel from the east, Aghdam city and Aghdam mountain park from the south, and the national main road from the west.
Khidirli village was occupied by Armenian armed forces in 1993. After the glorious victory of our army in the Second Karabakh War, according to the trilateral statement signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the President of the Russian Federation, and the Prime Minister of the Republic of Armenia on November 10, 2020, the Aghdam region came under the control of the Azerbaijani armed forces on November 20, 2020.
The total area designed for the settlement of 5990 people (1500 families) in Khidirli village, located 3 km from the center of Aghdam city, is 418 hectares.
According to the project, existing unusable buildings in the area will be demolished, and a modern "smart village" will be built in its place. The design work for the village will be carried out in stages. Taking into account the living burden of the population that will settle here, 160 hectares of land have been allocated for the first stage of the construction of neighborhoods.
In the first stage, 719 private houses will be built for the relocation of 2951 people to the village, and all conditions will be created to ensure the employment of the population in Khidirli village. A total of 2,595 people are expected to be employed in cultural and entertainment centers, religious structures, commercial enterprises, economic development facilities, education, management, and agriculture.